TKAT
Login
Translate

Extra Curricular Clubs

 

TBCC After School & Lunchtime clubs - Autumn Term 2022

Day

Subject

Year

Teacher

Times

Room

Monday

Boys & girls basketball 7 - 11 Mr Doyle 3pm-4pm PE Department
EAL: Urdu beginner & GCSE 7-11 Mrs Zulfiqar 3pm-4pm F16
EAL homework and Extra English lessons 7-11 Ms Nayee Mrs Namakula 3pm-4pm F14
DT: KS3 Laser cutting club 7-9 Mrs Anderson 3pm-4pm G42
ART: Catch up & support 10 & 11 Mrs Sutlieff Lunch G9
Bedrock and Vocabulary 7-8 Miss Corrigan-Crane 3pm-4pm F21

Tuesday

ENGLISH: School magazine 7-9 Ms Cockerton Lunchtime English corridor
Girls Football 7-11 Miss Corrigan-Crane 3pm-4pm 3G
KS3 Drama club 7-9 Miss Jordan and Miss Newman 3pm-4pm Theatre
YES Project Dance 7-11 Miss Gardiner 3pm-4pm Dance studio
History club 7-8 Ms Lloyd, Ms Lawless and Miss Hayward 3pm-4pm Humanities corridor
EAL homework and Extra English lessons 7-11 Mrs Nayee Ms Namakula 3pm-4pm F14
ART: Catch up & support 10 & 11 Miss Marsh Lunchtime G10
STEM club 7-9 Ms Davis and Miss Grahamslaw 3pm-4pm G37
Maths Challenges 9-11 Mr Assar Week B 3pm-4pm G28
ICT Revision 11 Mr Roberts    
Knit & Natter 7-11 Ms Hurley 3pm-4pm Week A G35

Wednesday

Netball 7-11 Miss Corrigan-Crane 3pm-4pm MUGA
KS3 reading club 7-9 Ms Erne & Ms Radcliffe Lunchtime Library
Badminton Club 7-11 Mr Doyle 3pm-4pm PE Department
Eco club All Miss Hall & Mr Godden Week A 3pm-4pm G12
French Revision and Support 11 Ms Elmellas 3pm-4pm F11
GCSE Dance 11 Miss Gardiner 3pm-4pm Dance studio
Art: Junk Kouture 9 Miss Sutlieff & Mrs Fletcher 3pm-4pm G7
DT catch up & support 10 & 11 Mrs Anderson 3pm-4pm G40
Science club 7 Mr Butcher and Miss Jaffe 3pm-4pm F30
LINC Homework Club 7-11 Mr Watts 3pm-4pm LINC
EAL homework and Extra English lessons 7-11 Ms Nayee 3pm-4pm F14
Art Drawing club 8 Mrs Fletcher Lunchtime G7
Duke of Edinburgh 10 Miss Hall & Mr Harker Lunchtime G12

Thursday

Y11 English Revision 11 Mr Ramiz 3pm-4pm F28
KS3 Contemporary Dance 7-9 Miss Gardiner 3pm-4pm PE Department
Computer Science Support 11 Ms Hayward Lunchtime G20
ART: Catch up & support 11 Mrs Fletcher Lunchtime G7
ART: Drawing Club 7 Miss Marsh Lunchtime G10
Maths interventions 11 Mr Assar 3pm-4pm Maths Department
Rugby Club 7-11 Mr Luck 3-4PM PE Department
EAL homework and Extra English lessons 7-11 Ms Nayee 3pm-4pm F14
Music Open Mic/Concert prep 7-11 Mr King Lunchtime F2
SCIENCE: After school revision 11 Mrs Millard 3pm-4pm F31
Boys & girls Tchouckball 7-11 Mr Singleton 3pm-4pm PE Department
Year 11 Spanish Revision and Support 11 Mr Rodriguez Week A 3pm-4pm Spanish

Friday

Boys Football 7-11 Mr Norman 3pm-4pm PE Department
DT: catch up & support 10 & 11 Mr Edwards 3pm-4pm G39
Computing Club 7/8 Ms Hayward Lunchtime G20
Random rainbows 7-11 Ms Davis and Ms Marsh Lunchtime F9
Creative writing 7 Ms Hatfield Lunchtime F29
EAL homework and Extra English lessons 7-11 Ms Nayee 3pm-4pm F14